Aktivnosti

·        Rad narodne kuhinje i podjela i dostava toplih obroka

·        Praonica veša

·        Kupatilo za stara i bolesna lica

·        Nabavka i izdavanje lijekova za lica u stanju socijalne potrtebe

·        Novčana pomoć i „kumstva“

·        Distribucija humanitarne pomoći: odjeća, obuća, hrana, posteljina, prehrambeni artikli,med.pomagala

·        Aktivnosti na FENIXOVOj plantaži za proizvodnju voća i povrća

Socijalna situacija građana Sanskog Mosta je u trendu sa bosanskohrecegovačkom realnošću i nije nimalo optimistična. Kao organizacija, koja je svojim opredjeljenjem pomažemo ljudima u nevolji i ove godine je za nas bilo, pored redovno planiranih aktivnosti i mnogobrojnih izazova, kojima smo hvala Bogu, uspjeli  odgovoriti. Naravno, stanje ili teška situacija je različita od korisnika do korisnika, nekima je teže, nekima malo lakše, ali svima je na ovaj ili onaj način potrebna podrška. Na žalost, neočekivanepoplave, dodatno su izazvale probleme ili uvećale već postojeće. Stoga su i zahtjevi prema nama bili daleko veći. Zahvaljujući svojim stalnim ali i povremenim i novim donatorima uspjeli smo da udovoljimo svim molbama i da pružimo pomoć onima kojima je bila potrebna.

 

Majske poplave

Prirodna katastrofa koja nije zaobišla ni Sanski Most bitno je uticala na rad Centra FENIX. Iako nismo bili direktno pogođeni, nepogoda koja je došla nakon obilnih padavina nije nas mogla ostaviti po strani te u narednih 2 mjeseca uveliko je odredila naše aktivnosti. Pored redovnih, svakodnevnih poslova i zadataka, pristupili smo zbrinjavanju poplavom ugroženog stanovništva, podjeli garderobe, ćebadi, toplog veša te odvoženju toplih napitaka i kuhane hrane direktno na teren tj. u poplavom pogođena područja grada. Iako je vanredno stanje trajalo relativno kratko (par dana), puno veći posao je nastupio nakon povlačenja vode. U tom periodu organizirali smo prihvat i distribuciju 5 šlepera pomoći (pitka voda, prehrambeni artikli, odjeća, obuća, ćebad, higijenski artikli), a koje su prikupili i poslali naši zemljaci iz Slovenije. Podjela ove pomoći je vršena permanentno, a završena je krajem jula. Pripremili smo i podijelili oko 950 obroka, od čega su 80% bili topli obroci na različite punktove i to: za potrebe evakuisanog stanovništva, civilne zaštite, spasilačke ekipe iz Hrvatske, vatrogasne sužbe, Crvenog križa, Oružanih snaga, te brojnih volontera koji su bili angažovanih na terenu. Na području naše Općine podijeljeno je 1.689 prehrambenih paketa, 245 higijenskih, 1 šleper pitkevode, te oko 7 tona odjeće, obuće, posteljine, deka itd.,  što direktno u Centru "Fenix", što distribuirano na terenu u poplavljenim naseljima.

 

Ramazanske aktivnosti

Mjesec Ramazan je vrijeme kada naše aktivnosti dobijaju na intenzitetu, mnogo građana želi upravo u ovom periodu dati svoj prilog za naše socijalne aktivnosti (npr.za javnu kuhinju) ili preko nas dati pomoć za drugu osobu. Naši apeli za podršku nisu ni ovaj put bili bez odjeka te su brojni građani posjetili naš Centar te dali konkretnu pomoć ili svoj prilog. Također su mnogi građani tražili od nas informaciju o porodicama ili licima u stanju socijalne potrebe kako bi im lično ili preko nas dali ramazanske vitre. Kako je među našim korisnicima i jedan broj onih koji poste za iste smo organizirali dostavu iftara pred  sam akšam. Inače su ove iftare donirali  naši sugrađani koji su željeli postače- korisnike usluga narodne kuhinje na ovaj način počastiti.

 

Akcija prikupljanja kurbanskog mesa Kurbani 2014

Kao i svake godine, akcija prikupljanja kurbanskog mesa je i ove godine imalo svog odjeka, tako da je sve išlo planiranim tokom i akcija je bila uspješna. Naše dežurne ekipa tokom svih dana Kurban Bajrama su neumorno radile,  jer su velike količine mesa u veoma kratkom rou morale biti zaprimljenje, selektirane, izrezane, odnosno pripremljene za ispravno lagerovanje i podjelu. Radilo se o po 14, 16 sati dnevno, kao zaposleni tako su nam pomogli i naši volonteri.

Ukupno 278 građana i građanki Sanskog Mosta, te drugih gradova Bosanske krajine, kao i iz dijaspore su i ove godine izabrali našu organizaciju da doniraju svog Kurbana!

Ukupno smo zaprimiili 4.160kg mesa, od čega smo 1.500 kg podijelili tokom Bajramski dana za 371 porodicu. Ostatak, odnosno 2.660 kilograma smo lagerovali za potrebe narodne kuhinje tokom 2014/2015 godine.

 

Dugoročna podrška sedmoročlanoj porodici Babača

Na našu inicijativu, dugogodišnja prijateljica gospođa Karin Mattern i grupa Prijatelja bosanskohercegovačkih izbjeglica (Freundeskreis bosnischer Kreigsfluechtlinge) je organizirala dječiji dobrotvorni koncert, sa ciljem prikupljanja sredstava da se porodici Babača kupi krava, koja će biti jedan od mogućih prihoda za ovu sedmoročlanu porodicu. Novac je prikupljen i kravu smo kupili, koja je u tom periodu imala i tele, tako da je sreća ove porodice bila dvostruka. 

 

Majske poplave

Prirodna katastrofa koja nije zaobišla ni Sanski Most bitno je uticala na rad Centra FENIX. Iako nismo bili direktno pogođeni, nepogoda koja je došla nakon obilnih padavina nije nas mogla ostaviti po strani te u narednih 2 mjeseca uveliko je odredila naše aktivnosti. Pored redovnih, svakodnevnih poslova i zadataka, pristupili smo zbrinjavanju poplavom ugroženog stanovništva, podjeli garderobe, ćebadi, toplog veša te odvoženju toplih napitaka i kuhane hrane direktno na teren tj. u poplavom pogođena područja grada. Iako je vanredno stanje trajalo relativno kratko (par dana), puno veći posao je nastupio nakon povlačenja vode. U tom periodu organizirali smo prihvat i distribuciju 5 šlepera pomoći (pitka voda, prehrambeni artikli, odjeća, obuća, ćebad, higijenski artikli), a koje su prikupili i poslali naši zemljaci iz Slovenije. Podjela ove pomoći je vršena permanentno, a završena je krajem jula. Pripremili smo i podijelili oko 950 obroka, od čega su 80% bili topli obroci na različite punktove i to: za potrebe evakuisanog stanovništva, civilne zaštite, spasilačke ekipe iz Hrvatske, vatrogasne sužbe, Crvenog križa, Oružanih snaga, te brojnih volontera koji su bili angažovanih na terenu. Na području naše Općine podijeljeno je 1.689 prehrambenih paketa, 245 higijenskih, 1 šleper pitkevode, te oko 7 tona odjeće, obuće, posteljine, deka itd.,  što direktno u Centru "Fenix", što distribuirano na terenu u poplavljenim naseljima.

 

Ramazanske aktivnosti

Mjesec Ramazan je vrijeme kada naše aktivnosti dobijaju na intenzitetu, mnogo građana želi upravo u ovom periodu dati svoj prilog za naše socijalne aktivnosti (npr.za javnu kuhinju) ili preko nas dati pomoć za drugu osobu. Naši apeli za podršku nisu ni ovaj put bili bez odjeka te su brojni građani posjetili naš Centar te dali konkretnu pomoć ili svoj prilog. Također su mnogi građani tražili od nas informaciju o porodicama ili licima u stanju socijalne potrebe kako bi im lično ili preko nas dali ramazanske vitre. Kako je među našim korisnicima i jedan broj onih koji poste za iste smo organizirali dostavu iftara pred  sam akšam. Inače su ove iftare donirali  naši sugrađani koji su željeli postače- korisnike usluga narodne kuhinje na ovaj način počastiti.

 

Akcija prikupljanja kurbanskog mesa Kurbani 2014

Kao i svake godine, akcija prikupljanja kurbanskog mesa je i ove godine imalo svog odjeka, tako da je sve išlo planiranim tokom i akcija je bila uspješna. Naše dežurne ekipa tokom svih dana Kurban Bajrama su neumorno radile,  jer su velike količine mesa u veoma kratkom rou morale biti zaprimljenje, selektirane, izrezane, odnosno pripremljene za ispravno lagerovanje i podjelu. Radilo se o po 14, 16 sati dnevno, kao zaposleni tako su nam pomogli i naši volonteri.

Ukupno 278 građana i građanki Sanskog Mosta, te drugih gradova Bosanske krajine, kao i iz dijaspore su i ove godine izabrali našu organizaciju da doniraju svog Kurbana!

Ukupno smo zaprimiili 4.160kg mesa, od čega smo 1.500 kg podijelili tokom Bajramski dana za 371 porodicu. Ostatak, odnosno 2.660 kilograma smo lagerovali za potrebe narodne kuhinje tokom 2014/2015 godine.

Nazad  Stranica 1/4  Naprijed

Dugoročna podrška sedmoročlanoj porodici Babača

Na našu inicijativu, dugogodišnja prijateljica gospođa Karin Mattern i grupa Prijatelja bosanskohercegovačkih izbjeglica (Freundeskreis bosnischer Kreigsfluechtlinge) je organizirala dječiji dobrotvorni koncert, sa ciljem prikupljanja sredstava da se porodici Babača kupi krava, koja će biti jedan od mogućih prihoda za ovu sedmoročlanu porodicu. Novac je prikupljen i kravu smo kupili, koja je u tom periodu imala i tele, tako da je sreća ove porodice bila dvostruka.

 

Vrsta usluge

Broj klijenata

Broj usluga

Priprema i podjela toplih obroka

213

42.962

·        Obroci koji se poslužuju u našem restoranu

125

25.499

·        Kućne dostave obroka

88

17.463

     

Praonica veša

41

796

Kupatilo za stara i bolesna lica

16

383

Nabavka lijekova

139

734

Novčana pomoć i „kumstva“

155

415

Mjesečna dodjela paketa prehrambenih artikala

29

279

Podjela garderobe, obuće, posteljine

86

2.180 kg

Posjeta medicinske sestre

56

     965

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ukupan broj klijenata  redovnih aktivnosti u 2014-oj godini              411

*statistike redovnih aktivnosti, pomoć tokom poplava nije obuhvaćena ovim brojem

 

Pomoć i usluge tokom poplava

 

Vrsta usluge

Broj usluga

Podjela prehrambenih paketa

1.689

Podjela higijenskih paketa

245

Podjela garderobe, posteljine, ćebadi

7 Tona

Priprema i podjela toplih obroka

1.195

Ostalo: namještaj, bijela tehnika, pokućstvo itd.

60

 

 

 

 

  

Ukupan broj korisnika/ca tokom poplava: 751

 

Hvala svima koji su pružili podršku našim socijalnim aktivnostima u 2014-oj godini:

Stiftung Die Schwelle, Bremen

Heidehof Stiftung, Stuttgart

Gabi Lanz, Oekumenischer Friedenskreis Schwabach

Bošnjačka islamska zajednica Perth, Australija

Arcus Int. e.V., Minhen

Freundeskreis bosnischer Kriegfluechtlinge, Hausach

Merhamet, Švedska

Udruženje Liljana, Švedska

Općina Sanski Most

Islamska zajednica Koeln,Njemačka

i mnogi građani dobre volje iz zemlje i inostranstva!

S5 Box